Kawa - nagłówek

Kawa.... aromatyczna i gorąca. Jak tu jej nie kochać?


Kopi Luwak

Gatunek , który pochodzi z południowo-wchodniej Azji. Jest to kawa , którą wytwarza się z odchodów zwierzęcia z rodziny laszowatych, łaskuna, muzanga. To zwierzę jest popularnie nazywane cywetą a wśród miejscowych luwak. Jest to zwierzę, które bardzo lubi zjadać owoce kawowca, ale nie jest w stanie strawić jego nasion tylko miąższ. W związku z tym po nadtrawieniu przez enzymy trawienne oraz sfermentowaniu przez bakterie mlekowe ziarna są wydalane przez to zwierzę. Zjada ono tylko najlepsze owoce. W wyniku przejścia przez przewód pokarmowy luwaka ziarna są pozbawione gorzkiego smaku a gorący napój, który jest z nich wyprodukowana ma bardzo łagodny, przyjemny aromat. Po oczyszczeniu ziarna kawowca są przetwarzane w tradycyjny sposób. Jej gatunek jest zbierany przez mieszkańców wysp indonezyjskich takich jak Sumatra, Jawa, Celebes a mniej przez ludność Filipin oraz Wietnamu. Ten gatunek ma wysoką cenę skupu, dlatego czasem ludzie łowią łaskuny i karmią ich owocami kawowca , aby uzyskać większe ilości tego gatunku. Jest to bardzo brązowy napój. Kilogram takiej kosztuje tysiąc euro.

Roczne zbiory na świecie tego gatunku to trzysta do czterystu kilogramów rocznie. Główni konsumenci tej to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych oraz Japonii. Ten rodzaj jest dostępny też w innych krajach również w Polsce. Zwierzę, które przyczynia się do powstania czyli luwak tak naprawdę jest ssakiem z rodziny z rodziny Viverridae.

Ciekawostką jest to, że to zwierze potrafi wybierać najdojrzalsze i najlepsze ziarna kawowca. Zwierzę wydala ziarenka właściwie nienaruszone a jedynie trochę sfermentowane. Luwak poszukuje tych ziaren głównie nocą. W pewnym momencie eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia odkryli w kawie kopi luwak wirusa SARS. Ludzie, którzy nie lubią tego rodzaju uważają jej smak za stęchły oraz ziemisty. Trzeba jednak dodać, że napój z niej ma bardzo egzotyczny smak podobnie jak blue mountain z Jamajki. Szczególnie na Sumatrze, która jest znana z produkcji najstotniejszym ogniwem do produkowania napoju Kopi luwak jest cyweta. Dla osób, które chcą spróbować tej z sytuacja finansowa nie pozwala na zakup większej ilości istnieje możliwość zakupu w specjalnych miejscach jednej filiżanki.