Kawa - nagłówek

Kawa.... aromatyczna i gorąca. Jak tu jej nie kochać?


Rodzaje kawy

Na świecie możemy spotkać wiele rodzajów kawy zaparzanych w różny sposób. Poniżej podaje ich przykłady.

Americano jest to napój z ekspresu, która bardzo przypomina smakiem kawę filtrowaną. Do tej dolewa się gorącą wodę, aby rozcieńczyć jej porcję oraz zachować smak z ekspresu.

Cafe Allange jest to inaczej mocny napar z czarnej , który jest podawany wraz ze szklanką zimnej wody szczególnie we Francji.

Cafe Au Lait jest to kawa z mlekiem. Bardzo lubiany rodzaj szczególnie przez kobiety.

Cafe Brule jest to napar z przypalonych ziaren owoców kawowca.

Cafe Brulot jest to bardzo mocny napar z przypalonych ziaren z dodatkiem przypraw korzennych oraz koniaku.

Cafe con Leche jest to kawa parzona na sposób meksykański. Tak naprawdę sposób jej parzenia wymyślili amerykańscy żołnierze podczas wojny z meksykiem. Ziarno było prażone nad ogniskiem, rozbijane na kamieniach. Do mocnej esencji z tak przygotowanych ziaren wlewano wrzącego mleka.

Kolejnym rodzajem jest Cafe Coretto czyli brązowy napój z dodatkiem likieru o różnych smakach, która jest podawana w szklaneczce.

Cafe Creme to napój z kofeiną o średniej mocy zawierająca warstwę śmietanki podobnie jak espresso.

Cafe Frappe jest to stosunkowo mocny kofeinowy napój, zimny, zmiksowany z lodami.

Jeszcze innym rodzajem jest cafe filtre. Jest to kawa parzona w amerykański sposób w różnego rodzaju filtrach.

Cafe fredolo jest to dość mocna kawa z dodatkiem lodu i podawana w małej szklance

Cafe Latte to brązowy, gorący napój , która ma normalną moc z dodatkiem ciepłego mleka. Podaje się ją w wysokich szklankach lub wraz z warstwą mlecznej pianki na wierzchu posypanej sproszkowaną czekoladą i cynamonem. Kawę Lattę przyrządzamy dodając do mleka, które ma temperaturę siedemdziesiąt stopni świeżo parzone espresso.

Capuccino jest to w jednej trzeciej espresso z dodatkiem mleka gotowanego na parze oraz mleka spienionego.

Cafe serve to bardzo mocna czarna kawa, która jest podawana bardzo wcześnie rano.

Cafe serve to kawa zmieszana z lodem i mlekiem w shakerze.

Cafe serve to czarna kawa z winem, wódką albo mocnym likierem oraz korzeniami. Szczególnie popularna wśród narciarzy w Val d´Asta.

Demitasse jest to francuskie określenie na kawę małą, czarną. Jak sam nazwa wskazuje, jest to pól filiżanki. Filiżanka takiej to sto mililitrów.

Espresso jest rodzaj kofeinowego napoju, którego nazwa wywodzi się od włoskiego czasownika espressivo co oznaczy wyraźny, wyrazisty.

Jej porcja to 25 ml ekstraktu, który jest uzyskiwany podczas parzenia w temperaturze około dziewięćdziesiąt stopni Celsjusza w ekspresie ciśnieniowym. Porcja jaka jest potrzebna do przygotowania takiego napoju to 7 gram na dwadzieścia pięć mililitrów ekstraktu .

Espresso doppio to inaczej podwójne espresso

Espresso con mocha jest to napój przygotowany z gorącego naparu z , porcji gorzkiej czekolady oraz gorącego mleka. Wszystkie te składniki są wlewane razem do wysokiej szklanki. Powinny być wlewane do niej w ten sposób, aby utworzyły wyraźną warstwę.

Espresso con panna jest to porcja espresso z górką ubitej śmietany na wierzchu.

Espresso macchiato to espresso z dodatkiem mleka. Zwykle w kawiarniach ten rodzaj napoju z kofeiną jest traktowany jak napój mleczny.

Espresso ristrett jest to gęste, aromatyczne espresso, które powstaje w ekspresie ciśnieniowym.

Espresso roasts jest to kawa, która jest parzona z dodatkiem mlecznej pianki oraz czekoladą, migdałami, kardamonem, cynamonem oraz wanilią.

Espresso romano jest to kawa espresso z dodatkiem soku z cytryny oraz skórki z niej. Cytrynę można zastąpić również pomarańczą.

Flavoured Latte jest to 350 mililitrów oraz trzydzieści mililitrów aromatu wiśniowego, waniliowego. Porcje tej mogą mieć różną wielkość.

Kapuziner jest to napój z kofeiną z małą ilością spienionego mleka.

Latte macchiatto jest to kawa espresso wlana do szklanki mleka gotowanego na parze.

Macchiato jest to jedna porcja espresso z kapkami jednej czy dwóch łyżek spienionego mleka.

Mocha to inaczej kawa espresso oraz mleko o smaku czekoladowym. Jest to w jednej trzeciej kawa, która jest parzona bezpośrednio do spienionego mleka, w którym rozpuszcza się kakao.

Schlagobers jest to mocny napój z kofeiną z dodatkiem bitej śmietany

Wiener melange posiada kofeinę o średniej mocy wraz z dodatkiem ciepłego mleka i czekolady.